Türkiye’de Cari İşlemler Dengesinin Dinamikleri: VAR Analizi

Hüzeyin AĞIR, Sefa ÖZBEK, Sena TÜRKMEN

Özet


Ülkelerin en önemli ekonomik göstergelerinden birisi cari işlemler hesabıdır. Cari işlemler hesabı, belirli bir dönem içerisinde, ülkeler arasında gerçekleşen ticari ve finansal ilişkilerin kaydedildiği ödemeler bilânçosunun en önemli kalemini oluşturmaktadır. Söz konusu hesabın en önemli kalemini ise dış ticaret hesabı diğer bir ifadeyle ülkelerin ihracat ve ithalatlarının kaydedildiği hesap oluşturmaktadır. Türkiye, enerji kaynaklarının yetersizliği nedeniyle enerji ithalatı yüksek olan bir ülkedir. Enerji ithalatı ise, Türkiye’de cari işlemler açığını belirleyen önemli etkenlerden biridir. Türkiye’de cari işlemler açıklarının arttığı dönemlerde enerji ithalatına paralel olarak ekonomik büyümenin de arttığı gözlenmektedir. Dolayısıyla enerji tüketimi, ekonomik büyüme ve cari işlemler açığı ilişkisinin tespiti önemli hale gelmektedir.

Bu çalışmada, Türkiye’nin 1974-2015 dönemine ait yıllık verileri ile enerji tüketimi, ekonomik büyüme ve cari işlemler açığı ilişkisi VAR analizi çerçevesinde incelenmiştir. Analiz sonuçları cari açığın, ekonomik büyümeden çok enerji talebinden kaynaklandığını göstermektedir.


Tam Metin:

PDF


Makale Yazım Kuralları:

Dergimize makalelerinin göndermek isteyen yazarların çalışmalarını örnek dosyaya göre hazırlamaları gerekmektedir. Örnek Makale dosyasını indirmek için buraya tıklayınız.